Patroni 2023 roku

Patroni 2023

Oferta edukacyjna

oferta edukacyjan

Ibuk Libra, Legimi

Libra Ibuk

Covid 19 - Procedury

covid

...

 15mapa

Aktualności

WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE ROKU MARII KONOPNICKIEJ

konopnicka 01Rok Marii Konopnickiej dobiega już końca. Czas więc na podsumowanie akcji czytelniczej, której inicjatorem była nasza biblioteka. Wydarzenie miało na celu zintegrowanie środowiska lokalnego wokół obchodów Roku Marii Konopnickiej. Pisarka jest jedną z najwybitniejszych postaci w historii literatury polskiej, patriotka, działaczka społeczna, a zarazem nasza krajanka. Poetka po ślubie przez dziesięć lat mieszkała w Bronowie. Obecnie znajduje się tam Muzeum Marii Konopnickiej, które do 2021 r. było jedną z filii Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu.

Zainicjowana przez nas akcja polegała na przeprowadzeniu w wybranym dniu (26 października) różnego typu imprez poświęconych poetce, w placówkach oświatowych. Odzew był dość duży, w akcji wzięły udział szkoły podstawowe, średnie, przedszkola i biblioteki. Ogółem 14 placówek przesłało do nas relacje i zdjęcia dokumentujące to wydarzenie.

A oto jak świętowano:

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Powstańców 1863 roku w Sędziejowicach

W postać Marii Konopnickiej wcieliły się uczennice klasy 8a i 8b, które z dużą ekspresją i zaangażowaniem prezentowały znane i lubiane utwory autorki. Akcji czytelniczej towarzyszyły także gry i zabawy dydaktyczne związane z twórczością poetki. Dzieci z radością rozwiązywały quizy tematyczne i układały puzzle, propagujące wybrane utwory Marii Konopnickiej.

Podczas przerw śródlekcyjnych w szkolnym kąciku czytelniczym zaprezentowana została sylwetka Marii Konopnickiej oraz jej dorobek literacki. Uczniowie mogli wybrać i wysłuchać utwory poetki oraz poznać ciekawostki z życia pisarki.

I Liceum Ogólnokształcącym w Łasku.

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs poświęcony życiu i twórczości poetki. Konkurs poprzedzony był lekcjami bibliotecznymi, na których przypomniano jej sylwetkę, życie i najważniejsze utwory.

Natomiast w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie odbyły się lekcje biblioteczne o Marii Konopnickiej. Świętowanie rozciągnięto na cały miesiąc październik. Klasy 1c i 2a wzięły udział w lekcjach bibliotecznych poświęconych życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Uczniowie klasy 2a rozwiązali dodatkowo test jej poświęcony. Uczniowie z najlepszymi wynikami zostali nagrodzeni ocenami z języka polskiego.
Szkoła Podstawowa w Mogilnie Dużym przygotowała akcję czytelniczą z uczniami klas młodszych, która została przeprowadzona w świetlicy. Uczniom zaprezentowano kilka tytułów książek napisanych przez M. Konopnicką, dzieci mogły je przeglądać. Dowiedziały się kilku ciekawostek o pisarce i wysłuchały kilku wierszy. Sprawiły im wiele radości rozsypanki wyrazowe i samodzielne czytanie wierszy autorki. Uczniowie klas starszych podczas przerwy wysłuchali czytanej noweli p.t. ,,Dym". Było to przemiłe spotkanie z książkami i z pisarką.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. T. Kościuszki w Zelowie przygotowała dla uczniów spotkanie zatytułowane „Śladami Marii Konopnickiej”. W czasie zajęć uczniowie poszczególnych klas poznali najważniejsze fakty z życia i działalności Marii Konopnickiej. Rozmawiali o wpływie jej twórczości na życie naszych rodaków mieszkających w II połowie XIX wieku w trzech zaborach oraz na nas – żyjących w XXI wieku. Czytali wiersze dla dzieci „Stefek Burczymucha”, „Pranie” i „Tęcza”, fragment „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Przypomnieli również nowele i opowiadania „Nasza szkapa”, „Dym” „Mendel Gdański”. Poznali wiersze „Wolny najmita”, „Trzy ścieżki idą z chaty”, „Kubek” oraz „Kto dla siebie pracuje”. Deklamowali najbardziej znany utwór pisarki – „Rotę”, która mogła po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości zostać hymnem naszego kraju.
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zalesiuprzeprowadził akcję głośnego czytania utworów M. Konopnickiej dla klas starszych, zaś w oddziałach przedszkolnych uczniowie zaangażowani w aktyw biblioteczny czytali wiersze dla dzieci, zorganizowali zabawy do czytanych wierszy oraz przygotowali kolorowanki tematycznie związane z czytanymi wierszami.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Łasku. W ramach akcji czytelniczej zorganizowanej dla klas 1-3 uczniowie przenieśli się w świat Marii Konopnickiej. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się ciekawostek z życia wybitnej pisarki, zapoznały się z utworami literackimi i wysłuchały „Roty”. Zaś uczniowie z klasy ósmej zorganizowali spotkanie poetyckie pt. „Herbatka z Marią Konopnicką”, w postać poetki wcieliła się jedna z uczennic. Uczeń prowadzący spotkanie przedstawił najważniejsze momenty z życia pisarki następnie wysłuchano wierszy i fragmentów opowiadań w interpretacji uczniów i dyrektora szkoły. Na zakończenie zaśpiewano „Rotę”. Obydwa spotkania upłynęły w miłej atmosferze.

Również Szkoła Podstawowa nr 5 im. M. Kopernika w Łasku dołączyła do akcji czytelniczej pt. "Spotkanie z Marią Konopnicką". Uczniowie odczytali na głos wiersze patronki 2022 roku oraz odśpiewali pieśń patriotyczną - "Rotę". Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa prezentująca dorobek literacki oraz najważniejsze fakty z życia pisarki.

W akcji wzięły udział także przedszkola. W Niepublicznym Przedszkolu "Iskierka" w Łopatkach została przeprowadzona akcja czytelnicza "Spotkanie z Marią Konopnicką", z tej okazji przedszkole odwiedzili starsi uczniowie z pobliskiej szkoły i przedstawili dzieciom wybrane utwory Marii Konopnickiej, m.in. "Sposób na laleczkę", "Pranie", "Zamiary Stasia", "Stefek Burczymucha". Dzieciom został przedstawiony wizerunek i krótka biografia znanej pisarki, na zakończenie spotkania dzieci mogły obejrzeć ilustrowane książeczki autorki.

Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 3 im. „Misiaczek” także propagowały akcję czytelniczą „Spotkanie z Marią Konopnicką”. W grupowej biblioteczce królowały utwory wybitnej autorki. Był to moment na wybór utworów o tematyce jesiennej. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wierszy z cyklu „Co słonko widziało” i z wielkim entuzjazmem tworzyły ilustracje do utworu „Jesienią”. Dzień ten sprzyjał rozwijaniu zainteresowań czytelniczych utworami Marii Konopnickiej.

Przedszkole Publiczne nr 1 w Łasku. W tej placówce grupa Jeżyków i Słoneczek obchodziła dzień poświęcony pisarce. Dzieci podczas zajęć przeglądały książeczki z wierszami autorki, poznały wiersz "Parasol", bawiły się z chustą animacyjną przy deszczowej muzyce i wykonały pracę plastyczną pt. "Parasol". Leon z grupy Słoneczek czytał swoim kolegom i koleżankom wiersze M. Konopnickiej pt." Jesienią" oraz " Zosia i jej mops”.

Przedszkole Publiczne nr 5 w Łasku również włączyło się do obchodów Roku M. Konopnickiej. Grupa Krasnoludków słuchała jej opowieści „Na jagody”, a czytającym była pacynka - Koszałek Opałek, pochodząca z książki „O krasnoludkach o sierotce Marysi”.

Biblioteka Publiczna w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach to kolejna placówka, która dołączyła się do obchodów. Najmłodszym czytelnikom czytano wierszyki.

W CREWŁ w Sieradzu Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu Filii w Łasku przygotowano wystawę poświęconą pisarce, a także przeprowadzono zajęcia czytelnicze pt. „Stefek Burczymucha i inne wiersze”, w trakcie zajęć dzieci poznały najważniejsze fakty z życia pisarki, słuchały jej wierszy i wykonywały zadania związane z lekturą.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to wydarzenie.

konopnicka 01   konopnicka 01   konopnicka 01   konopnicka 01

konopnicka 01   konopnicka 01   konopnicka 01   konopnicka 01

konopnicka 01   konopnicka 01